Bellek Yanılgısı
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 328
Fiyat : 25,00 TL

Bellek Yanılgısı

Hatırlama Unutma ve Sahte Anılar Üzerine Bir İnceleme


Dr. Julia Shaw

Belleğinizin güçlü olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün!

Sahip olduğumuz en değerli varlığımız, bizi biz yapan şey, yani anılarımız... Fakat bizim düşündüğümüz gibi geçmişin kesin bir kaydı değildir anılar. Odaya girdiğimiz anda neden girdiğimizi unutmak ya da yüzlerce defa karşılaştığımız birinin adını hatırlayamamak gibi kısa süreli hafıza kayıpları yaşayabileceğimizi hepimiz kabul eder, üzerinde çok durmayız. Peki ya zihnimizin daha derin ve büyük yanılgılara aslında ne kadar açık olduğunun farkında mıyız?

Adli psikolog ve bellek uzmanı Dr. Julia Shaw, beynimizin sapabileceği yanlış yolları göstermek için en yeni araştırmalardan faydalanarak kaleme aldığı kitabında, yaşananların önce kendi içimizde daha sonra başkalarına aktarma sürecinde nasıl değişikliğe uğrayabileceğini, gerçek ile “yaratılan” geçmişin kişinin hayatına nasıl etki edebileceğini anlatıyor.

Bellek Yanılgısı, görgü tanıklığında neyin nasıl görüleceğinin tamamen şartlara bağlı olabileceğini dile getirmesi bakımından ürkütücü, bir iftiranın bin şahitliğe üstün gelebileceğini iddia etmesi bakımından şaşırtıcı bir kitap.

Siz ki hiç gerçekleşmemiş bir suçun faili, hiç yaşanmamış bir savaşın kahramanı olabilirsiniz. Kısaca siz, olduğunuz kişi misiniz, yoksa beyninizin yarattığı kişi mi?

Kendinizi ne kadar tanıdığınızı sorgulayacaksınız…


Dr. Julia Shaw

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Bellek Yanılgısı
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0611-1
Fiyat
25,00 TL
Sayfa Sayısı
328
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Dr. Julia Shaw
Çevirmen
Funda Sezer
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis İren

Kategoriler : Psikoloji
Etiketler : Yeni Çıkanlar İnsan Psikoloji Bellek Yanılgısı Hatırlama Unutma

Psikoloji

Psikoloji kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.