Bilim Felsefesi
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 512
Fiyat : 35,00 TL

satın al

Bilim Felsefesi

Bilim ile Felsefe Arasındaki Bağ


Philipp Frank

Bilim ile felsefe, birbirlerinden bağımsız alanlarmışçasına varlıklarını sürdürürler. Üniversitelerdeki felsefe öğrencilerinden fizik veya matematik, fen bilimleri öğrencilerinden ise felsefe bilmeleri beklenmez. Peki, bilim ve felsefe gerçekten birbirlerinden bağımsız alanlar mıdır? Hep böyle ayrı ayrı mı var olmuşlardır?

Viyana Çevresi adıyla ünlenen, tarihin önemli bilim filozoflarını bir araya getiren topluluğun üyelerinden olan Philipp Frank, bu kitabında bize durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Frank’tan öğrendiğimiz kadarıyla, fizik veya geometri, kısacası genel olarak bilim, felsefi olmayan bir uğraş değildir. Bilimin çeşitli alanlarındaki büyük değişimleri değerlendirerek bize oldukça ilginç tarihsel bilgiler sunan Frank, bilim ile felsefenin aslında birbirleriyle iç içe geçmiş alanlar olduğunu anlatıyor. Bu iki büyük alan, zamanla ayrı ayrı uğraşlar gibi görünmeye başlamış olsa da aralarındaki bağ yok olmamış, yalnızca görünmez bir hal almıştır. Bilim ile felsefe arasındaki bağı anlamanın yolu ise Bilim Felsefesinden geçer.

 

Bilimin yalnızca kendisini değil, aynı zamanda uygarlığımızdaki yerini, etikle, politikayla ve dinle ilişkisini anlamak için doğa bilimlerini, felsefeyi ve beşeri bilimleri kapsayan tutarlı bir kavramlar sistemine ihtiyaç vardır. Bu tür bir sistem “bilim felsefesi”  adını alır

—P. Frank


Philipp Frank

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Bilim Felsefesi
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0597-8
Fiyat
35,00 TL
Sayfa Sayısı
512
Ebat
13.5x21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Philipp Frank
Çevirmen
Dilek Kadıoğlu
Editör
Levent Çeviker
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis İren

Kategoriler : Referans Kitaplar Felsefe
Etiketler : Yeni Çıkanlar Felsefe Bilim Eğitim

Referans Kitaplar

Referans Kitaplar kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.