Bir Bilicinin Düşleri / Toplu Eserleri - 4
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 264
Fiyat : 20,00 TL

satın al

Bir Bilicinin Düşleri / Toplu Eserleri - 4


Immanuel Kant

“Ruh nedir? Ruhun vücuttaki konumu neresidir? Ruhla bedenin birlikteliği nasıl düşünülebilir? Bir ruh ile bir bedenin birlikte bir bütün oluşturmasına hangi zorunluluk neden olur ve belli bir yıkım olduğunda hangi sebepler bu birliği yine ortadan kaldırır?”

Aydınlanma düşünürü Immanuel Kant (1724-1804) İsveçli mistik Emmanuel Swedenborg’un (1688-1772) tabiatüstü güçleriyle ilgili giderek yayılan söylentilere bir açıklama getirmesi talep edildiğinde bu ve benzeri sorulara cevap verme lüzumu duyar.

Fakat bu sorular doğrultusunda girişilen araştırma, “ruhların cismani varlığı”ndan söz edilip edilemeyeceği, değilse maddenin “iç” etkinliğinin nasıl anlaşılabileceği bahislerine doğru genişler. Ve ister istemez canalıcı soru gelir: “Ruhlar dünyası içinde, ölümümüzle beraber gelişen, ruhların bizimle konuşmasını ve insan kılığında bize görünmesini sağlayan bir imkân olamaz mı?” Bu ise saf “ruhların mümküniyeti ve mevcudiyeti” ile onların “dünyada görünüşlerinin mahiyeti”nin ele alınıp incelenmesini zorunlu kılar.
O dönemde bile akademik saygınlıktan yoksun bulunan bir konu üzerine neşriyat yapmış olmaktan duyulan rahatsızlık sebebiyle başlangıçta imzasız yayınlanmış olan eser hararetli tartışmalara yol açar. Metafizik bilmenin mahiyeti, usulü, sınırları hatta mümküniyeti gibi daha saygın bir mesele ile irtibatı tesis edilmemiş olsa ufukta düşünürün akademik dünyada ilerleme beklentilerinin tehlikeye düşmesi ihtimali belirecektir. Fakat korkulan olmaz ve eser Saf Aklın Eleştirisi’nin yolunu hazırlar.
Yukarıdaki soruların ayartıcı gücüyle insanları peşine takıp şahsi emellerine hizmet ettirme arayışı içerisinde olanlara nasıl yaklaşılması, ne gibi önlemler alınması hususunda sağlıklı tartışmaların fitilini ateşleyebilmesi eserin bugünkü dünyada bile maksadına hizmet ettiğini gösterecektir.


Immanuel Kant

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Bir Bilicinin Düşleri / Toplu Eserleri - 4
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0509-1
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
264
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Immanuel Kant
Çevirmen
Ahmet Aydoğan Ali Nalbant
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Kant Kitaplığı
Etiketler : Felsefe Metafizik Kant Alman Bir Bİlicinin Düşleri

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.