Büyük Hippias Theages
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 88
Fiyat : 7,50 TL

satın al

Büyük Hippias Theages


Platon (Eflatun)

Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.
 
Büyük Hippias diyaloğu Platon’un gençlik diyaloglarından biridir. Yazarın olgunluk dönemi diyaloglarından olan Şölen’de aşk ile açıklamaya çalıştığı, yaşlılık dönemi eserlerinde ise orantı ile tanımladığı “güzel” kavramı, bu kitapta “kendiliğinden güzel” ve “tek başına güzel” olmak üzere ikili bir yapı üzerinden incelenmektedir.
Theages, Platon’a ait olduğu tartışmalı diyaloglardan biri olsa da genel kabul eserin Platon’a ait olduğu yönündedir. Bu oldukça kısa diyaloğun konusu başta sofistler olmak üzere diğer hocaları beğenmeyen genç Theages’in Sokrates’i kendisine öğretmen olarak tutması için babası Demodokos’u ikna etme çabasıdır
 


Platon (Eflatun)

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Büyük Hippias Theages
Özgün Adı
Ἱππίας μείζων - Θεάγης
ISBN
978-605-02-0496-4
Fiyat
7,50 TL
Sayfa Sayısı
88
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Platon (Eflatun)
Çevirmen
Furkan Akderin
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Platon Bütün Eserler
Etiketler : Felsefe Platon

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.