Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar
Baskı Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 176
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar


Haluk Şahin

GAZETECİLİK ÖLÜYOR MU?

Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar’da Haluk Şahin gazetecilik mesleğinin geçirmekte olduğu ağır hastalığı ele alıyor ve soruyor: Gazetecilik ölüyor mu? Daha da önemlisi, gazeteciliğin öldüğü bir toplumda ya da dünyada demokrasi yaşayabilir mi?

40 yıla yakın bir uğraşıdan sonra aktif televizyonculuk yaşamına birkaç ay önce son veren Şahin, geçen yıl Radikal gazetesinden tasfiyesinden yola çıkarak gazeteciliğin ağır hastalığının nedenlerini ve olası sonuçlarını analiz ediyor. Bir yandan geçmişe bakıp, Babıâli’nin 1980’den bu yana serüvenini çarpıcı gözlemlerle anlatırken, bir yandan da gözlerini geleceğe çevirerek Twitter’lı, Facebook’lu, Youtube’lu bir dünyada demokrasinin ve ifade özgürlüğünün olanaklarını sorguluyor. Sonuçta karşımıza Türkiye’de ve dünyada medyanın bunalımını ve bu bunalımın demokrasi ile ilişkisini anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap çıkıyor.

Kitapta şu soruların da yanıtı var: Türkiye’de basına karşı yapılan dört darbe girişiminden hangisi başarılı oldu? Niçin ve nasıl? Uğur Mumcu “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” derken ne demek istiyordu? Nedim Şener’e Viyana’da Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı ödülü verilen toplantıda neler oldu? Özgür gazeteciliğin manifestosunu kim dile getirdi? Günümüzde medya demokratik görevlerini yerine getiriyor mu? Getiremiyorsa, neler yapılabilir?


Haluk Şahin

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0073-7
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
176
Ebat
13,5 x 21,5 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2011
Yazar
Haluk Şahin
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Serbest Kürsü
Etiketler : Üzerine Can Çekişen Bir Meslek Son Notlar

Serbest Kürsü

Serbest Kürsü kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.