Eğitim Felsefesi
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 344
Fiyat : 25,00 TL

Eğitim Felsefesi


Prof. Dr. Ahmet Cevizci

 

 

Bağımsız bir felsefe disiplini olarak ancak 20. yüzyılda ortaya çıkan “eğitim felsefesi”, köklerini insanın en önemli işi olan eğitim olgusundan almaktadır. Binlerce yıldan beri, “Nasıl bir insan yetiştirmek istiyoruz?” sorusunu sormamış bir topluma, yeryüzünde herhalde hiç rastlanmamıştır. Bu soru, karşı karşıya kaldığı hemen her problemde eğitimin gerekliliğine gönderme yapan, eğitimi bütün problemlerin çözümü olarak gören günümüz toplumunda daha yoğun bir şekilde sorulan ve yanıtlanmaya çalışılan bir soru olmuştur.

 
Eğitim Felsefesi, “eğitimin ne olduğu”, “nasıl bir insan yetiştirmek gerektiği” sorularına verilmesi muhtemel yanıtları kapsamlı ve felsefi açıdan ele alan bir kitap olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde Platon’dan Aristoteles’e, Gazâlî’den Rousseau’ya, Nietzsche’den Dewey ve Buber’e geçmişin büyük filozoflarıyla idealizm, realizm, spiritüalizm, natüralizm, romantizm, pragmatizm ve egzistansiyalizm benzeri felsefe okullarının eğitim anlayışları sunulmaktadır. Yine aynı çerçevede, analitik eğitim felsefesi başlığı altında eğitimin temel kavramlarını sorgulayan eser, eleştirel eğitim felsefesi kapsamında, günümüzde kapitalizmin, pozitivizm destekli eğitim anlayışına tepkiyle oluşan alternatif eğitim anlayışlarını da mercek altına almaktadır.
 
Eğitime sistematik bir biçimde ve normatif bir perspektiften yaklaşan Eğitim Felsefesi, eğitimin ontolojik, epistemolojik, etik ve politik boyutlarını da içeren kaynak bir kitaptır.
 
 
 
REFERANS DİZİSİNİN DİĞER KİTAPLARI
 
Bilgi Felsefesi – Ahmet Cevizci
 
Eğitim Felsefesi – Ahmet Cevizci
 
Etik-Ahlak Felsefesi – Ahmet Cevizci
 
Felsefeni Kısa Tarihi – Ahmet Cevizci
 
Felsefeye Giriş – Ahmet Cevizci
 
Siyaset Felsefesi – Derda Küçükalp
Uygulamalı Etik – Ahmet Cevizci


Prof. Dr. Ahmet Cevizci

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Eğitim Felsefesi
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-998-3
Fiyat
25,00 TL
Sayfa Sayısı
344
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Prof. Dr. Ahmet Cevizci
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Referans Kitaplar Felsefe
Etiketler : Felsefe Eğitim Referans Kİtap

Referans Kitaplar

Referans Kitaplar kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.