Felsefenin Beşiği Anadolu
Baskı Tarihi : 2007
Sayfa Sayısı : 152
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Felsefenin Beşiği Anadolu


Derman Bayladı

Bu kitap tarihteki felsefe okul ve akımlarını, bunlara bağlı ya da bağımsız filozofları ele alan klasik türde bir felsefe tarihi değildir. Ya da şöyle ifade edelim: Kitap felsefe okullarını da ele alıyor elbette, ama Anadolu ile ilgi ve bağlantıları ölçüsünde.Bir başka deyişle, kitabın yola çıkış noktası doğrudan herhangi bir felsefe okulu ya da filozof değil,Anadolu'dur.
 
Kitabın konusunu filozof ve düşünürlerle sınırladığımız için yine Anadolulu bilginlere, ozanlara, yazarlara, sanatçılara yer vermadik.Miletoslu şehir plancısı Hippodamos, Koslu hekim Hippokrates, Bergamalı hekim Galenos, Miletoslu tarih yazarı Hakataios, Samosatalı (Samsat) Lukianos vb. bu nedenle kitapta yer almıyorlar.Buna karşılık mitolojiyi felsefeye taşıyan Anadolulu Homeros ve Anadolu kökenli Hesiodos'tan uzun uzadıya söz ediliyor kitapta.Aynı nedenle Karialı (Karya) Herodotos'tan da.
 
Kitabın daha çok Anadolu kültür ve uygarlığıyla ilgilenenlerin yanı sıra felsefe amatörlerinin de ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.


Derman Bayladı

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Felsefenin Beşiği Anadolu
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-702-6
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
152
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2007
Yazar
Derman Bayladı
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Derman Bayladı Kitaplığı
Etiketler : Anadolu Felsefenin Beşiği Derman Bayladı

Derman Bayladı Kitaplığı

Derman Bayladı Kitaplığı kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.