Haşhaşilerin Esrarlı Tarihi
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 400
Fiyat : 27,50 TL

satın al

Haşhaşilerin Esrarlı Tarihi

Doğu Kaynaklarından


Joseph von Hammer

Yaşadıklarımızın gerçeğine neden bir türlü erişemiyoruz? Neden gerçek, yaşadığımız dünyada ışımasıyla kararması bir olan bir fotoğraf filmine dönüştü? Bu gerçeğin kırılgan tabiatından mı yoksa yaşadığımız dünyanın gerçeğe giderek kendini kapatan karanlık ahvalinden mi ileri geliyor?

Bu sorular menziline doğru ne kadar çatallanırsa çatallansın şurası kesin: Yaşadıklarımızda ister dert edinmediğimiz ister peşine düşüp yeter sebatla takip etmediğimiz için erişemediğimiz gerçek biz istesek de bizim peşimizi bırakmıyor:

Bir ülkenin düzlüğüne dün dağlık bölgeler ve bu sonuncularına da içine dağılmış kaleler veya müstahkem mevkiler hükmederdi. Dün buralara haşin dincilik ve sofuluk perdesi altında “Hakikat diye bir şey yok, her şey mubah” yaygarasıyla ‘ibahiye’ sancağının altında toplananlar yuvalanıyordu. Buraların cebir veya hileyle efendileri olmak, devlet içerisinde devlet olarak varlıklarını sürdürmek bunların temel siyasi hedefiydi. Bu hedeflerine bağlılarının kör itaat ve bağnaz fedailiği sayesinde kralları desise veya korku ile dehşete düşürmek, düşmanlarına karşı katillerin eline silah vermek suretiyle ulaşıyorlardı.

Bugün bu müstahkem mevkilere kimler, hangi siyasi maksatlarla yuvalanıyor? Dünün ‘ibahiye’sinin yerini bugün kim, hangi sloganlarla alıyor? Bu sloganlar nerede, hangi eller tarafından hazırlanıp tedavüle sokuluyor? Dün başımıza gelenlerin gerçeğini aydınlatmadan bugün başımıza gelenleri anlayamayız.

Kitap bu ve benzeri soruları bir istikamet üzere düşündürmenin yanı sıra gizli cemiyetlerin zayıf hükümetlerde tehlikeli hatta ölümcül tesirinin canlı bir tablosunu ortaya koyup dinin dizginsiz ihtirasın emellerine korkunç yataklığının ikna edici tasvirini sunmaktadır.


Joseph von Hammer

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Haşhaşilerin Esrarlı Tarihi
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0621-0
Fiyat
27,50 TL
Sayfa Sayısı
400
Ebat
13.5x21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Joseph von Hammer
Çevirmen
Ahmet Aydoğan
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Tarih
Etiketler : Yeni Çıkanlar Tarih Esrarlı Haşhaşilerin

Tarih

Tarih kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.