Hayvanların Hareketleri Üzerine - Bütün Yapıtları 1
Baskı Tarihi : 2011
Sayfa Sayısı : 64
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Hayvanların Hareketleri Üzerine - Bütün Yapıtları 1


Aristoteles

Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon’un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan birisidir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.
Aristoteles, bir yandan biyolojiyle, diğer yandan psikoloji ve etikle yakından ilişkilendirdiği eylem kuramını üç ayrı eserinde geliştirir. Bu eserlerden ilki Ruh Üzerine, ikincisi Hayvanların Hareketleri Üzerine, üçüncüsü ise Nikomakhos’a Etik’tir.
Hayvanların Hareketleri Üzerine, hareketin genel ilkeleri veya ortak nedenlerine dair çalışmalar üzerinden hayvani hareketin biyolojik ve psikolojik boyutlarını tüm detaylarıyla ele alır. Aristoteles, genel teleolojik yaklaşımına bağlı olarak, bütün hayvani hareketlerin amaçlı olduğunu söyler. Bir amaca bağlı olan, yani bir şeye yönelen veya bir şeyden sakınan hareketlerin kaynağında ya bilişsel ya da iradi unsurların veya her ikisinin birden bulunduğu kanaatindedir. Bu eserle, Nikomakhos’a Etik’e giden yolun temeli de atılmış olur.
Dilimizde, Aristoteles yolculuğunda atlanmış önemli bir ara durak olan Hayvanların Hareketleri Üzerine, Türkçeye ilk kez çevriliyor.
 
Aristoteles – Bütün Yapıtları
Poetika - Bütün Yapıtları 2


Aristoteles

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Hayvanların Hareketleri Üzerine - Bütün Yapıtları 1
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-982-2
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
64
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2011
Yazar
Aristoteles
Çevirmen
Furkan Akderin
Editör
-
Yayına Hazırlayan
Ahmet Cevizci
Kapak Tasarım
Özlem Sarıcı

Kategoriler : Felsefe Aristoteles Bütün Eserler
Etiketler : Felsefe Bilim Aristoteles Antikçağ Eski Yunanca

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.