İran: Aklın İmparatorluğu
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 408
Fiyat : 30,00 TL

satın al

İran: Aklın İmparatorluğu

Zürdüşt’den Günümüze İran Tarihi


Michael Axworthy

 

İran… Saldırgan bir güç mü, yoksa bir kurban mı? Yayılmacı mı, yoksa savunma durumunda olan bir ülke mi? Şiiliği ılımlı mı, yoksa şiddet dolu ve devrimci mi? Bu sorulara farklı cevaplar verilebilir ancak ortada bir gerçek var: İran dünyanın en eski medeniyetlerinden biridir ve başından bu yana düşünsel açıdan dünyanın en gelişmiş, en karmaşık medeniyetleri arasında yer almıştır.

 
Michael Axworthy, Zerdüşt Peygamber zamanından kudretli Pers imparatorluklarına, klasik şairlerden çağdaş İran edebiyatının ve kültürünün temsilcilerine, Şah Pehlevi döneminden 1979 İslam Devrimi’ne, tartışma yaratan siyasi figürlerden günümüz politikalarına kadar tarihsel öneme sahip unsurları ele alarak İran’ın canlı tarihinin izini sürüyor, ortak temel üzerinde hüküm sürmüş hanedanları ve günümüz İran’ının şaşırtıcı etnik çeşitliliğini ilgi çeken taraflarıyla, okuyucuyu tarihler ve isimler karmaşasına sokmadan ele alıyor.
 
Bir şekilde dünya gündemini meşgul edebilen İran’ın tarihine, yapısına ve amaçlarına yönelik sorulara net bir şekilde yanıt veren İran: Aklın İmparatorluğu, bu çetin ve mistik ülkeyi anlamak için iyi bir rehber.
 
 
 
“İran tarihi üzerine şu ana kadar yazılmış en iyi tek ciltlik kitap.”
 
New Statesman
 
 
 
“Bir romandan bile daha sürükleyici… İran: Aklın İmparatorluğu’nun gözünden günümüz İran’ı ve karşılaştığı zorlukları okumak, binlerce belgesele ve makaleye eşdeğer.”
—Robert IRWIN, Prospect


Michael Axworthy

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
İran: Aklın İmparatorluğu
Özgün Adı
Iran: Empire of Mind
ISBN
978-605-02-0543-5
Fiyat
30,00 TL
Sayfa Sayısı
408
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Michael Axworthy
Çevirmen
Özlem Gitmez
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Tarih
Etiketler : Tarih Yaşam Tanrı İmparatorluk Çağ Uygarlık İran Zaman

Tarih

Tarih kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.