İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri
Baskı Tarihi : 2013
Sayfa Sayısı : 384
Fiyat : 20,00 TL

İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri


Prof. Dr. Şahin Filiz

Bu kitap, mistik bilgi diye de adlandırdığımız tasavvufi bilgiyi önce genel anlamda ve sıradan sezgi ile karşılaştırmakta; Descartes’tan Kant’a Bergson’dan Russell’a kadar zaman zaman ele alınan “genel sezgi”nin bize sadece fenomenlere ait yüzeysel bilgi sağladığını ama eşya ve olayların gerisinde saklı hakikatlere eriştirmediğini tespit etmektedir.
Unutmamak gerekir ki, tasavvufi bilgi, mutlak bilgiyi bulmuş olmanın değil, onu aramakta olmanın ifadesidir. Dolayısıyla o, insan bilgisinin sadece bir tarafını değil, tümünü ifade edebilme ve mutlak bilgiye ulaşabilme bakımından çağımızın en elverişli alternatif bir bilgi felsefesi olma iddiasındadır.
Bu çalışma tasavvuf disiplinini Muhâsibi, Gazali ve İbn Arabi gibi önde gelen mutasavvıflardan yararlanarak epistemolojik açıdan ele almaktadır. Tasavvuf, özellikle bir ahlak disiplini olmak bakımından, felsefenin temel sorunlarından birini oluşturan etik probleminin ilgi alanına girmektedir. Bu yönüyle tasavvuf, “kendi içinde” ve “kendi başına” felsefi bir mahiyet arz eder.


Prof. Dr. Şahin Filiz

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0300-4
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
384
Ebat
13,5 x 19,5 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2013
Yazar
Prof. Dr. Şahin Filiz
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Düşünce
Etiketler : İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.