Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi
Baskı Tarihi : 2013
Sayfa Sayısı : 256
Fiyat : 20,00 TL

satın al

Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi


Prof. Dr. Gürsel Aytaç

Karşılaştırmalı Edebiyatın işlevi, farklı dillerde yazılmış iki eseri konu, düşünce ya da biçim bakımından incelemek; eserlerin ortak, benzer ve farklı yapılarını tespit etmek; benzeşme ve farklılaşmaların nedenleri üzerine yorumlar yapmaktır.  Karşılaştırmalı edebiyat bilimi araştırmaları, edebiyatın bir bütün olduğu görüşüne dayanır ve temelinde Goethe’nin “Weltliteratür” dediği dünya edebiyatı düşüncesi yatar. Bu da her şeyden önce farklı dil ve kültürlerin klasik eserlerinin insanlığın ortak edebiyat hazinesini yaratması demektir.
Ülkemizde ele alınmaya başlandığı ilk yıllardan itibaren bu konudaki bilgi ve birikimini sistemli bir şekilde kitaplarına aktaran Prof. Gürsel Aytaç’ın klasikleşen eserlerinden birisi olan “Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi” kitabı, Karşılaştırmalı Edebiyatın tarihçesini ve uygulanan yöntemlerini ayrıntılarıyla ele alıyor.
Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar”ı ile Stefan Zweig’ın “Dünya Fikir Mimarları”; Thomas Mann’ın “Buddenbrook Ailesi” ile Orhan Pamuk’un “Cevdet Bey ve Oğulları” kitapları üzerinden karşılaştırma örneklerini de içeren kitap, bu alanda çalışmak isteyen akademisyenler ve karşılaştığı metinleri farklı bir algıyla yorumlamak isteyen okurlar için temel bir eser niteliğinde.
 
Say Yayınları’ndan Çıkan Diğer Gürsel Aytaç Kitapları
1- Genel  Edebiyat Bilimi – Say Düşünce
2- Goethe – Fikir Mimarları Dizisi


Prof. Dr. Gürsel Aytaç

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-418-6
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
256
Ebat
13,5 x 19,5 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2013
Yazar
Prof. Dr. Gürsel Aytaç
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Edebiyat
Etiketler : Felsefe Düşünce Varlık

Edebiyat

Edebiyat kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.