Kategoriler - Önermeler
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 96
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Kategoriler - Önermeler


Aristoteles

Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon’un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. “Aristoteles külliyatı” olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles’in mantık ile ilgili metinlerinden biri olan ve 15 bölümden oluşan Kategoriler’de eş anlamlılık, eş seslilik, yan anlamlılık kavramlarının tanımları ile birlikte bugün de hâlâ varlığını sürdüren en genel 10 ifade tipi açıklanır. Bunlar; öz, nicelik, nitelik, görelik, zaman, mekân, durum, pozisyon, etki ve edilgidir.

Dil felsefesi üzerine yazılmış olan ve 14 bölümden oluşan Önermeler adlı metinde ise önermelerin doğru ya da yanlış sonuç veren ifadeler olduğunu ve bunların hiçbir sonuç vermeyen ifadelerden nasıl ayrılacağını açıklar. Özellikle olumlu-olumsuz, genel-özel önermeler arasındaki farklara değinir. 


Aristoteles

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Kategoriler - Önermeler
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0585-5
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
96
Ebat
135 x 210 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Aristoteles
Çevirmen
Furkan Akderin
Editör
-
Yayına Hazırlayan
Selcan Karabulut
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Aristoteles Bütün Eserler
Etiketler : Felsefe Antik Bilim Etik Devlet Bütün Yapıtlar Sanat

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.