Küçük Kara Balık / Say Yayınları
Baskı Tarihi : 2015
Sayfa Sayısı : 48
Fiyat : 5,00 TL

satın al

Küçük Kara Balık / Say Yayınları


Samed Behrengi

Azeri asıllı İranlı yazar Samed Behrengi (1939-1967), kısa süren yaşamı boyunca köy öğretmenliği yapmış, halk masallarını ve efsanelerini derlemiş, yeniden yorumlamıştır. Yazdığı çocuk hikâyeleriyle ise başka bir dünyanın mümkün olduğuna işaret etmiş, bu yönüyle çocuk edebiyatının niteliğini artırarak hem çocukların hem büyüklerin gönlünde taht kurmuştur.

 

İçinde yaşadığı nehrin sonunda ne olduğunu merak eden ve bu nedenle uzun bir yolculuğa çıkan Küçük Kara Balık’ın başından geçenleri anlatan bu hikâye, en güzel ve en anlamlı Samed Behrengi hikâyelerinden birisidir.

 

Hangi ülkede yaşıyor ve hangi dilde konuşuyor olursa olsun Behrengi, bütün çocuklara ve hatta yetişkinlere, yarının başka türlü olabileceği, küçük balıkların büyük balıklara karşı durabileceğini, özgür olmanın mümkünlüğünü anlatır. Umudu elden bırakmamanın ve asla vazgeçmemenin ilk kural olduğunu bizlere gösterir.“Balıkların çoğu yaşlandıkları zaman ömürlerini boşu boşuna geçirdiklerinden yakınırlar. Sürekli sızlanır, lanet okur, her şeyden şikâyet ederler. Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak mümkün mü?”

 

Say Yayınları Behrengi Kitapları Dizisi

 

Bir Şeftali Bin Şeftali

Sevgi Masalı

Püsküllü Deve

Küçük Kara Balık


Samed Behrengi

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Küçük Kara Balık / Say Yayınları
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0062-1
Fiyat
5,00 TL
Sayfa Sayısı
48
Ebat
13,5 x 19,5 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2015
Yazar
Samed Behrengi
Çevirmen
Prof. Dr. Mehmet Kanar
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Çocuk Kitapları Behrengi Kitaplığı
Etiketler : Küçük Balık Behrengi Kara

Çocuk Kitapları

Çocuk Kitapları kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.