Mitoloji Sözlüğü
Baskı Tarihi : 2005
Sayfa Sayısı : 568
Fiyat : 40,00 TL

satın al

Mitoloji Sözlüğü

Klasik Mitologyada Tanrılar - Olaylar - Kahramanlar


Derman Bayladı

Klasik mitologya, batı sanat ve düşüncesinin "olmazsa olmaz" temellerinden biridir. Resim, heykel, mimari, tiyatro, opera, şiir, roman vb. bu bereketli kaynaktan alabildiğine yararlanır. Bizde mitologyaya ilginin yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi vardır; bu konuda çeşitli eserler yayımlanmış olmakla birlikte, yeterli sayıda sözlük çalışması bulunmamaktadır.
Mitoloji Sözlüğü, başta Homeros ve Hesidos, klasik tragedyanın dev üçlüsü Aiskhylos, Euripides ve Sophokles'in ölümsüz yapıtları olmak üzere mümkün olduğunca çok orijinal esere başvurarak hazırlanmış, ancak yazarın görüş ve yorumlarıyla zenginleştirilmiş bir çalışma. Başka bir deyişle, hazır bir mitologya çeviris değil, bir 'antoloji' hiç değil... Ayrıca kitap, Yunan mitolojisine, Anadolu odaklı yaklaşımıyla da benzerlerinden arılmaktadır.
Yunan tanrı ve kahramanlarının bir hayli karmaşık olan akrabalık ilişkilerine dair ayrıntılı soyağacı listeleri de sunan Mitoloji Sözlüğü, Türkiye'de bu konudaki önemli bir eksikliği giderme iddiasında...


Derman Bayladı

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Mitoloji Sözlüğü
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-515-2
Fiyat
40,00 TL
Sayfa Sayısı
568
Ebat
16 x 24 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2005
Yazar
Derman Bayladı
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Mihenk Taşları
Etiketler : Mitoloji Bilgi Mihenk Taşları Güncel

Mihenk Taşları

Mihenk Taşları kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.