Nevroz Sorunları
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 240
Fiyat : 20,00 TL

satın al

Nevroz Sorunları


Alfred Adler

Nevrotik yaşam tarzı, şımartılmış çocuğun yaşam tarzıdır. Böyle bir kişi, katkıda bulunmaz, başkalarına yaslanır. Ondan, eylemleri için sorumluluk üstlenmesinden çok, sorumluluğun yönünü değiştirmesi, başka faktörleri ya da kişileri suçlaması beklenir.

Nevrotik yaşam tarzında, her zaman rakipten kuşkulanılır. Bu, genellikle ailenin bir üyesi, bazen de karşı cinsten bir kişi olabilir. Nevrozda her zaman gizli bir suçlama öğesi vardır; hasta kendisini yoksun bırakılmış hisseder. Nevrotik kişi, gizli bir öç alma arzusu ve suçlamayla insanlarla ve kurallarla mücadele ederken, toplumsal aktiviteyi dışlayarak, doyumsuzluklarından biraz olsun kurtulur.
Doyumsuzluk, nevrotik kişinin karşılaştığı genel yaşama ilişkin sorunlar, çalışma ve aşkla yüz yüze geldiği zaman hazırlıksız olması gerçeğinden kaynaklanır. Şımartılmış prototipten gelişmiş tüm nevrotik kişiler, toplumsal değeri olan bir şey yaptıktan sonra değil, yapmadan önce takdir edilmeyi beklerler. Bu tip kişiler, “vermeden almayı”, “her şeyi karşılıksız almayı”, “ya hep ya hiç” demeyi severler. Sonuç çoğu kere “hiç” çıksa dahi...
Nevroz Sorunları’nda incelenen vakalar ve bu vaka analizleri sonunda ortaya çıkan kuram, klinik psikoloji, rehberlik, psikoterapi ve sosyal çalışmalarla ilgili alanlarda eğitim gören öğrencilere ve “kendini ve başkasını tanımak” isteyen herkese yardımcı olacaktır.


Alfred Adler

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Nevroz Sorunları
Özgün Adı
Problems of Neurosis, A Book of Case Histories
ISBN
978-975-468-456-8
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
240
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Alfred Adler
Çevirmen
Ali Kılıçlıoğlu
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Alfred Adler Kitaplığı
Etiketler : Bilim Yaşam Psikoloji Alfred Adler

Alfred Adler Kitaplığı

Alfred Adler Kitaplığı kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.