Öklid'in Penceresi
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 360
Fiyat : 27,50 TL

Öklid'in Penceresi

Paralel Çizgilerden Hiperuzay’a Geometrinin Öyküsü


Leonard Mlodinow

Leonard Mlodinow Öklid’in Penceresi’nde bizi geometride gerçekleşen devrimler arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Onun rehberliğinde eski Yunanların paralel doğrular kavramından hiperuzayla ilgili en son fikirlere dek uzanan geniş bir matematiksel düşünce yelpazesini tanıyoruz. Bu kitapta, herkesin ister Dünya’da ister başka bir galakside sorabileceği basit soruların bilim ve teknolojideki en büyük gelişmelerin motoru olabileceğini gösteren, yeni, alternatif bir matematik tarihi bulacaksınız. Mlodinow’un yoğun tarihsel araştırmalarına, Richard Feynman ve Kip Thorne gibi mesai arkadaşlarıyla yaptığı çalışmalara ve Murray Gell-Mann, Edward Witten ve Brian Greene gibi lider matematikçilerle yaptığı röportajlara dayanan Öklid’in Penceresi geometrinin önemini vurgulayan öyküleri büyük bir ustalıkla bir araya getiriyor. Öklid’in penceresinden bakanlar artık uzay ile zamanı bir daha asla birbirinden ayıramayacaklar; 2 x 2’nin 4 etmeyebileceğini, paralel doğruların kesişebileceğini ya da üçgenin iç açıları toplamının 180 dereceden fazla olabileceğini şaşkınlıkla görecekler.
 
“Matematiği konu alan bir kitabın ‘akıcı’ olabileceği hiç aklınıza gelir miydi? İşte bu, böyle bir kitap. Bir pembe dizi izleyiciyi nasıl kendine bağlıyorsa bu kitap da okuru öyle esir alıyor; bir polisiye kadar etkileyici, bir çizgi roman kadar eğlenceli. Mlodinow çok iyi bir öykücü.”
— Michael Guillen, Dünyayı Değiştiren Beş Denklem adlı kitabın yazarı
 
“Yarının bilimsel atılımlarına kendimizi hazırlamanın belki de daha iyi bir yolu yok; geometrinin dilini öğrenmek tek çare. Öklid’in Penceresi de bu işi kolaylaştırıyor.”
— Brian Greene, Evrenin Zarafeti adlı kitabın yazarı


Leonard Mlodinow

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Öklid'in Penceresi
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0512-1
Fiyat
27,50 TL
Sayfa Sayısı
360
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Leonard Mlodinow
Çevirmen
Sibel Eraltan
Editör
Sinan Köseoğlu
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis İren

Kategoriler : Popüler Bilim
Etiketler : Bilim Popüler Bilim Fizik Matematik

Popüler Bilim

Popüler Bilim kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.