Olasılıksızlık
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 288
Fiyat : 22,50 TL

Olasılıksızlık


David J. Hand

Garip tesadüfler, “mucizeler” ya da size “olmaz böyle şey” dedirten olayların neden cereyan ettiğini açıklamak veya neyin ne zaman gerçekleşeceğini önceden kestirmek için batıl inançlar, doğaüstü müdahaleler ya da psişik güçler gibi formüllere başvurmaya gerek yok. Evrenin hareket yasalarının altında determinizm değil şans ve olasılık yattığı için olasılığın temel yasaları bu tür olaylara ışık tutuyor. Yazar David J. Hand olasılık denilen olguyu mantıksal ve matematiksel bakımdan kavramanızı sağlıyor. Çok basit şekilde mantık yürüterek ve çok basit matematiksel hesaplar yaparak hayatta karşınıza çıkan ihtimalleri kontrol altına alabileceğiniz mesajını veriyor.

Veri analizi ve olasılık hesabı yaparak ruletten 4 milyon dolar kazanan Joseph Jagger, üstüne sekiz kez yıldırım düşen Roy Sullivan, iki bebeğini de öldürmekten suçlu bulunup hapse atılan Sally Clark gibi ilginç kişilerin öykülerine yer veren Olasılıksızlık sizi gelecekte neler olacağını tahmin etmek için falcıya gitmek yerine olasılık hesabı yapmaya davet ediyor ve falcıların da zaten olasılık hesabından başka bir şey yapmadığını belirtiyor. 

Bu kitap, işini şansa bırakmak istemeyenler ile Loto ve piyango gibi şans oyunlarına daha bilimsel yaklaşmak isteyenler için...

“... olasılığı pek çok kişi için akıl almaz kılan psikolojik fenomenler ve olasılık matematiği üzerine aydınlatıcı bir değerlendirme...”

— New Scientist


David J. Hand

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Olasılıksızlık
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0600-5
Fiyat
22,50 TL
Sayfa Sayısı
288
Ebat
13.5x21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
David J. Hand
Çevirmen
Murat Karlıdağ
Editör
Sinan Köseoğlu
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis İren

Kategoriler : Popüler Bilim
Etiketler : Yeni Çıkanlar Editörün Seçtikleri Bilim Popüler Bilim Olasılıksızlık

Popüler Bilim

Popüler Bilim kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.