Pamuk İmparatorluğu
Baskı Tarihi : 2018
Sayfa Sayısı : 792
Fiyat : 55,00 TL

satın al

Pamuk İmparatorluğu

Tek Bir Meta ile Kapitalizmin Küresel Tarihi


Sven Beckert

Pamuk o kadar yaygın ve o kadar önemli bir nesne ki, onun dünya ve kapitalizm tarihinin başrol oyuncularından biri olduğunu ilk bakışta algılamak çok zor.

Milyonlarca insanın geçim kaynağı olan pamuk 1000-1900 yılları arasında dünyada imalat sanayiinin en önemli girdisi oldu. Onun sayesinde servetler birikti, imparatorluklar genişledi, milyonlarca işçi fabrikalarda çalışmaya sürüklendi ve bazı devletler çok büyük güç kazandı.

Sven Beckert’in bu yeni olağanüstü kitabı pamuğun dünyanın biçimlenmesinde oynadığı büyük rolün tarihini yazıyor. Pamuk yüzyıllarca Hindistan’ın refah kaynağı oldu. Britanya ve Avrupa’da Sanayi Devrimi’nin kalbinde yer aldı. Amerika’da köleliği hortlattı ve modernize etti. Küresel ekonominin merkezine yerleşti, inanılmaz zenginlikler ve daha önce eşi benzeri görülmemiş eşitsizlikler yarattı. Pamuk yetiştiriciliği ve işleyiciliği bugün bile muazzam bir iştir: Geçen sene üretilmiş olan pamuk balyaları üst üste dizilse 64.000 km yüksekliğe ulaşır.

Pamuk İmparatorluğu hepimizin yakından tanıdığı bir ürünün geçmişini araştırarak kapitalizmin küresel tarihini ortaya koyuyor. Hem sürükleyici bir anlatım hem de modern dünyanın nasıl ortaya çıktığına ilişkin bir vaka incelemesi okuyacaksınız.

 

“Mükemmel… Dudak uçuklatacak kadar başarılı.”

— The New York Times


Sven Beckert

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Pamuk İmparatorluğu
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0647-0
Fiyat
55,00 TL
Sayfa Sayısı
792
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2018
Yazar
Sven Beckert
Çevirmen
Ali Nalbant
Editör
Sinan Köseoğlu
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis İren

Kategoriler : Tarih
Etiketler : Yeni Çıkanlar Tarih Avrupa Kapitalizm Pamuk İmparatorluğu

Tarih

Tarih kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.