Phaidros
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 104
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Phaidros


Platon (Eflatun)

Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.

Platon’un uzun zaman boyunca ilk diyaloğu olduğu düşünülen daha sonralarıysa son diyaloğu olduğu iddiasında bulunulan Phaidros aşk, sevgi, güzellik, delilik ve retorik üzerine sıra dışı bir eser olmakla kalmıyor aynı zamanda Platon’un yazı hakkındaki yergilerini de görmemizi sağlıyor.

Phaidros diyaloğu Sokrates ve onun genç dostu Phaidros arasında geçmektedir. Phaidros hatiplerin konuşmalarını, özellikle de Lysias’ın konuşmalarını dinlemeyi çok sever. Bu konuşmalardan bazılarının metinlerini Sokrates’e okur ve bunun üzerine tartışmaya başlarlar. Lysias’ın, kişinin kendisine âşık olan ve ona ilgi gösterenden ziyade başkasına ilgi göstermesi gerektiğini savunduğu konuşması ise bu tartışmanın merkezinde yer almaktadır.


Platon (Eflatun)

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Phaidros
Özgün Adı
Φαίδρος
ISBN
978-605-02-0577-0
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
104
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Platon (Eflatun)
Çevirmen
Furkan Akderin
Editör
-
Yayına Hazırlayan
Selcan Karabulut
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Platon Bütün Eserler
Etiketler : Yunan Antik Sanat Filozof Platon

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.