Poetika, Şiir Sanatı Üzerine - Bütün Yapıtları 2
Baskı Tarihi : 2013
Sayfa Sayısı : 96
Fiyat : 10,00 TL

satın al

Poetika, Şiir Sanatı Üzerine - Bütün Yapıtları 2


Aristoteles

Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon’un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan birisidir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.
Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. “Aristoteles külliyatı” olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.
Sanatı, taklidin taklidi olarak gören ve insanları hakikatten uzaklaştırdığı gerekçesiyle onu neredeyse felsefenin başdüşmanı ilan eden hocası Platon’un aksine, Aristoteles Poetika’sında şiirsel yaratımın doğası ve kaynağı, şiirin tabiat ve hakikatle ilişkisi, sanatın amacı ve işlevi konularını ele alır. Kitap, Platon’un sanata yönelik eleştirel meydan okumasına verilmiş köklü bir yanıt gibidir.
Aristoteles’in en önemli eserlerinden birisi olan Poetika, sadece şiire ve tiyatroya değil bütünüyle sanata ilgi duyan herkes için bir temel eser niteliğindedir.
 
Aristoteles Bütün Yapıtları
Hayvanların Hareketleri Üzerine - Bütün Yapıtları - 1


Aristoteles

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Poetika, Şiir Sanatı Üzerine - Bütün Yapıtları 2
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0029-4
Fiyat
10,00 TL
Sayfa Sayısı
96
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2013
Yazar
Aristoteles
Çevirmen
Furkan Akderin
Editör
-
Yayına Hazırlayan
Ahmet Cevizci
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Aristoteles Bütün Eserler
Etiketler : Sanat Aristoteles Antikçağ Bütün Yapıtları

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.