Şeytan Etkisi
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 816
Fiyat : 45,00 TL

satın al

Şeytan Etkisi


Philip G. Zimbardo

1971’de bir grup üniversite öğrencisi görünürde mahkûmiyet psikolojisinin araştırıldığı bir deneye gönüllü olarak katıldı. Rasgele seçilmiş öğrencilerden bir kısmına gardiyan, bir kısmına da tutuklu rolü verildi. Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün bodrum katında oluşturulan yapay bir hapishanede rollerini oynamak üzere deneye dahil olan öğrenciler, deney başladıktan kısa süre sonra bambaşka bir gerçeklik algısıyla rollerini içselleştirdiler. Bundan sonra yaşananlar ise psikoloji tarihinde bir mihenk taşına dönüştü. Stanford Hapishane Deneyi olarak bilinen bu çalışmanın mimarı Prof. Philip Zimbardo, durumsal güçlere ve sosyal dinamiklere bağlı olarak insanların ansızın nasıl canavarlara dönüşebildiğini kanıtlamıştı.
Daha da önemlisi, Stanford Hapishane Deneyi’nin ortaya koyduğu bulgu- lar insanlık suçlarının bazı dinamiklerini açıklamaya yardımcı oldu. Aynı şekilde bu deney, Ruanda’daki katliamlardan Irak savaşında ABD askerlerinin özellikle Ebu Gureyb Hapishanesi’ndeki insanlık dışı zulümlerine kadar tarihimizde kayıtlı ve ne yazık ki önlenemez bir şekilde devamı gelen insanlık suçlarını sosyal psikolojik yönden, yetkenin ve güç algısının insan tutum ve davranışlarına zararları açısından ele alınabilir bir analiz seviyesine taşıdı.
“İyi” insanlara kötülük yaptıran şey nedir? Philip Zimbardo Şeytan Etkisi ile okuru bir yolculuğa çıkartıyor ve bu sorunun cevabını okurla birlikte bulmaya çalışıyor.
Filmleri çekilen, belgesellere konu olan, esinlenilerek romanlar yazılan Stanford Hapishane Deneyi’ni ve genel anlamda “kötülüğün psikolojisini” ele alan Şeytan Etkisi’ni okurken insanların nasıl başkalaşım geçirdiklerine tanıklık edecek, sizin de aslında o insanlardan farklı olmadığınızı düşündükçe tedirgin olacaksınız.


Philip G. Zimbardo

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Şeytan Etkisi
Özgün Adı
The Lucifer Effect
ISBN
978-605-02-0424-7
Fiyat
45,00 TL
Sayfa Sayısı
816
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Philip G. Zimbardo
Çevirmen
Canan Coşkan
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Psikoloji - Genel
Etiketler : En Çok Satanlar Editörün Seçtikleri Psikoloji Öğrenci Deney Gardiyan Polis Hapishane

Psikoloji - Genel

Psikoloji - Genel kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.