Sorunlu Okul Çocuğu
Baskı Tarihi : 2017
Sayfa Sayısı : 296
Fiyat : 20,00 TL

satın al

Sorunlu Okul Çocuğu


Alfred Adler

Sorunlu Okul Çocuğu, bireysel psikoloji ekolünün kurucusu ve psikoloji biliminin en önemli isimlerinden biri olan Alfred Adler’in çocuklarının tutum ve davranışlarından mustarip ebeveynlerin yoğun talepleri doğrultusunda başlattığı danışma oturumlarını özetlemektedir.

Okul yıllarında yaşanan başarısızlık, okula gitmek istememe, anlamada zorluk, uyumsuzluk, geçimsizlik gibi sorunların yanı sıra altını ıslatma, şımarıklık, yalancılık gibi çocukluk döneminden yetişkinliğe dek yaşanan daha temel sorunları teker teker ele alan, vaka örnekleriyle zenginleştirilmiş bu çalışma, insanlığın her dönemindeki ortak sorunlara değinmesi bakımından bugün de güncel ve önemlidir.

Cılız bir bünyeyle doğan kimi çocuklar dünyaya bir çilehane gözüyle bakarlar ve çocuklarda pek takdir ettiğimiz o gelişim kıvancını gösteremezler. Aşırı ağırlık altında ezilen, kendi vücutlarını bir yük gibi omuzlarında hisseden ve yaşama eza verici bir nesne gözüyle bakan böylesi çocukların, başkalarından çok kendileriyle ilgilenmelerinin bizim için anlaşılmayacak yanı yoktur. Kimi bencil özellikler, toplumsallık duygusunun gelişimine sekte vurur. Bazı çocuklar da vardır, şımarık büyütülmüşlerdir, hayata gözlerini açtıkları andan başlayarak yalnız bir tek kişiye ilgi duyar ve onun tarafından desteklenmek isterler. 4 ya da 5 yaşında yaşam üslupları bir kez oluştu mu, artık bu üslupta köklü bir değişikliğe gidemezler; tüm yaşantıları bu yaşam üslubuyla özümler, bu yaşam üslubunun gözleriyle dünyaya bakarlar. Başkaları tarafından desteklenmeyi öngören bir hayat görüşleri vardır; hemencecik başarıya ulaşmak ister, bu konuda çaba harcamaları gerektiği zaman yenilgiye uğrarlar.


Alfred Adler

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Sorunlu Okul Çocuğu
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0622-7
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
296
Ebat
13.5x21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2017
Yazar
Alfred Adler
Çevirmen
Kamuran Şipal
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
Artemis

Kategoriler : Alfred Adler Kitaplığı
Etiketler : Yeni Çıkanlar Psikoloji Alfred Adler Okul Çocuğu Sorunlu

Alfred Adler Kitaplığı

Alfred Adler Kitaplığı kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.