Tarihte Anlam
Baskı Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 344
Fiyat : 25,00 TL

satın al

Tarihte Anlam


Karl Löwith

On sekizinci yüzyılda akla ve ilerlemeye olan inancın tedrici çözülmesiyle, tarih felsefesi hemen hemen evsiz kalmıştır. Terim, önceden kullanıldığından daha yaygın bir biçimde hâlâ kullanılıyor, ama içeriği öyle seyreltilmiştir ki tarihle alakalı herhangi bir düşünce kendisini bir felsefe olarak adlandırabilir. “Felsefe” etiketi, ki bugünlerde çok ucuz bir kullanıma sahiptir (yaşam “felsefesi”, iş “felsefesi”, ve hatta kamp “felsefesi”); spesifik bir felsefeye değil de, sadece kamusal ve özel fikirlere işaret eder. Bu tartışmada “tarih felsefesi” kavramı, tarihî olayların ve intikallerin birleştirildiği ve nihai bir anlama yöneltildiği bir ilkeyle uyumlu olarak evrensel tarihin sistematik bir yorumunu yapmak için kullanılmıştır.
Karl Löwith
Heidegger’in öğrencilerinden biri olan Alman filozof Karl Löwith, en önemli eserleri arasında yer alan Tarihte Anlam adlı kitabında teoloji ve tarih arasındaki problematik ilişkiyi ele alıyor. Löwith bu ilişkiyi  irdelerken ortaya koyduğu tarih yorumunu  alışılagelmişin aksine modern zamanlardan başlayıp, başlangıca geri dönerek yapıyor.
Burckhardt, Marx, Hegel, Kierkegaard, Voltaire, Vico, Bossuet, Joachim, Augustine ve Orosius gibi önemli Batı düşünür ve tarihçilerinin görüşleriyle örülen Tarihte Anlam, Löwith’in, tarihsel düşüncenin 18. yüzyılda başladığı yaygın görüşünün aksine tarih felsefesinin bir taslak olarak Hristiyanlık ve Yahudilik inancıyla başladığı ve eskatolojik modelin sekülerleştirilmesiyle son bulduğu görüşüne dayanıyor.


Karl Löwith

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Tarihte Anlam
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0103-1
Fiyat
25,00 TL
Sayfa Sayısı
344
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2012
Yazar
Karl Löwith
Çevirmen
Caner Turan
Editör
Derya Önder
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Felsefe Modern Düşünce
Etiketler : Felsefe Modern Düşünce Düşünce Tarihi

Felsefe

Felsefe kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.