Yaşamın Kökeni
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 352
Fiyat : 27,50 TL

satın al

Yaşamın Kökeni

Molekül Makineler Karmayadan Düzene Nasıl Ulaşır


Peter M. Hoffmann

Yaşamın gizemi henüz tam olarak çözülmemiş olsa da, bilim bize canlıların cansız moleküllerden oluşan karmaşık yapılardan ibaret olduğunu söylüyor. Eğer bu görüş doğruysa, hücrelerin ve organizmaların belli bir amacı varmış gibi görünen hareketi nereden kaynaklanıyor? Fizikçi Peter M. Hoffmann bu ezeli sorunun yanıtını nano-ölçekte bulduğunu ileri sürüyor. Canlı organizmaların düzenli işleyişinin ardında bir “moleküler fırtına” esiyor. Hoffmann’a göre yaşam, atomların gelişigüzel hareketlerini düzenleyen moleküler makinelerin eseri. Küçücük elektrik motorları elektriksel gerilimi harekete dönüştürüyor, nano-fabrikalar başka moleküler makineler imal ediyor ve bu makineler de DNA ipliklerini buruyor, açıyor ve paketliyor. Tüm canlılar etkileşim halindeki bu nano-ölçekli makinelerden oluşuyor. Hoffmann kendi nano-teknoloji araştırmalarına dayanarak atomların karmaşık dünyasından yaşamın nasıl doğduğunu ortaya koyuyor. Size de yaşamın sırrını öğrenmek kalıyor!

 
“Canlıyı cansızdan ayıran nedir? Yaşam, cansız maddeden nasıl doğar? Bu sorular 2500 yıldır düşünürlerin aklını kurcalamaktadır. Hoffmann’ın kaleme aldığı Yaşamın Kökeni birkaç bin yıl boyunca süren tartışmaları özetledikten sonra modern bilimin konuyla ilgili araştırma ve bulgularını ortaya koyarak bu soruları yanıtlamaya çalışan muhteşem bir eser.”
—The Scientist
 
“Maddenin, canlı organizmalarda bulunan cinsten karmaşık süreçleri kendiliğinden oluşturma potansiyeline sahip olduğunu artık biliyoruz. Yaşamın Kökeni işte bilimin bunu nasıl kavramaya başladığını anlatıyor. ... Kitabın en önemli mesajı, bir devrimin yaklaşmakta olduğu. Bu devrim bize maddenin neden yapıldığını söylemeyecek. Maddenin bizi oluşturmak üzere nasıl örgütlendiğini açıklayacak.”
—Nature


Peter M. Hoffmann

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Yaşamın Kökeni
Özgün Adı
-
ISBN
978-605-02-0505-3
Fiyat
27,50 TL
Sayfa Sayısı
352
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2016
Yazar
Peter M. Hoffmann
Çevirmen
Mehmet Ali Döke
Editör
Sinan Köseoğlu
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Popüler Bilim
Etiketler : Bilim Popüler Bilim Yaşam Evren

Popüler Bilim

Popüler Bilim kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.