Zafer Sarhoşluğu
Baskı Tarihi : 2014
Sayfa Sayısı : 328
Fiyat : 20,00 TL

satın al

Zafer Sarhoşluğu

Güç beynimizi nasıl etkiler?


Ian Robertson

 
“Güç, antidepresan ve kaygı giderici bir ilaçtır. Çünkü güç, liderlerin beyinlerinde testosteronu artırır; testosteron beyindeki kimyasal haberci dopamini artırarak iyimserliğe, stratejik düşünmeye ve ‘önseziye’ yol açar. Ancak denetlenmemişse veya süresi çok uzunsa, neredeyse kaçınılmaz olarak beyin işlevlerini çarpıtarak yargı bozukluğuna, vazgeçilmezlik yanılgısına, risklere karşı kör olmaya ve duygusal duyarsızlığa yol açar. 
 
Geçtiğimiz milenyumda insanlığın zekâsı, gücün liderler üzerindeki bu olumsuz etkilerine gem vurabilmek için yöntemler yaratmıştır: serbest seçimler, liderler için sınırlı görev süresi, özgür bir basın ve bağımsız yargı gibi demokrasi araçları. Güç üzerindeki bu kısıtlamalar aşırı bireysel gücün zehrine karşı bir panzehir gibi iş görür. Ancak çok güçlü kısıtlamaların olduğu ülkelerde bile bazı liderler ‘kibrin’ pek çok belirtisini göstermişlerdir.”
 
Profesör Ian Robertson, siyasi iktidarlardan şirket yöneticilerine kadar tüm erk sahiplerinin ellerinde tuttukları gücü zamanla anlamsız yönde kullandıklarından yola çıkıyor ve gücün sarhoş edici özelliğini bilimsel açıdan ele alıyor. Zafer Sarhoşluğu, bu nedenle, beynin iktidar “yanılgısını” ortaya koyan, iktidar sahibinin niçin diktatörleştiğini biyolojik ve psikolojik bulgularla açıklayan bir çalışma.
 


Ian Robertson

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Zafer Sarhoşluğu
Özgün Adı
The Winner Effect
ISBN
978-605-02-0351-6
Fiyat
20,00 TL
Sayfa Sayısı
328
Ebat
13,5 x 21 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
2014
Yazar
Ian Robertson
Çevirmen
Samet Öksüz
Editör
Levent Çeviker
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Psikoloji - Genel
Etiketler : Psikoloji Güç Lider Seçim

Psikoloji - Genel

Psikoloji - Genel kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.