Zipangu Işığı
Baskı Tarihi : 1994
Sayfa Sayısı : 144
Fiyat : 4,00 TL

satın al

Zipangu Işığı

Japon Halk Masalları


Keiko Nonaka

Keiko Nonaka
6 Ekim 1965'te Japonya'nın güney kentlerinden Kochi'de doğan yazar bizim için olağan bir Japon kızı değildir. O, Marko Polo'nun, yüzyıllar önce gizemine kapılarak Uzakdoğu'ya açtı 'İpek Yolu'nu, bu kez, tersine aşarak Batı'ya ulaşmayı denemiş ve 1987'de geldiği Türkiye, onun yaşamında birdaha kapanmayacak bir sayfa açmıştır. Ülkesinde İngiliz Edebiyatı Bölümü'nü bitirirken, Türkiye ve Türk insanı beğenisini kalbinden hiç eksik etmediğinden, kendi olanaklarıyla Türkçe öğrenmiştir.
Keiko Nonaka, gençliğin en güzel yıllarındaki uğraşını şöyle anlatıyor: "Bir süre kalmak üzere İstanbul'a geldim. Bu kentte kaldığım iki yılda çeşitli gazeteler ve dergilerde Türkçe yazı yazmamın yanı sıra Japonya-Türkiye devletlerarası teknik işbirliği çerçevesinde gerçekleşen İstanbul Tuzla Meslek Lisesi Projesi'nde görev aldım. 1990'da Tokyo'ya döndükten sonra yıllardır ilgimi çeken Türkler'in Almanya'ya göç olayı üzerinde çalışmalarımı yoğunlaştırmaya başladım. 1993 yılında Japonya'da, 'Almanya'daki Türkiye-Göçmen Toplumunun Ağzından' adlı belgesel kitabım yayınlandı. Bu konuyu yakından izlemek için Almanya'da oturmaktaydım."
400 yıllık bir Samurai soyundan gelen yazar Keiko Nonaka Türk çocuklarına armağan olarak, kendine özgü Türkçesiyle Japon öykülerinden örnekler veriyor. XIII. yüzyıl başında ülkesinin gezgin öykücülerinden (Biva-Hoşi) bilgece olduğu kadar, diyaloglara da yer veren anlatımıyla, Japonya'ya has renkli ipek ve metal ipliklerle bezenmiş nefis desenli sanatsal bir yapıtı ortaya koyuyor.


Keiko Nonaka

Yazar hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayın.

Kitabın Adı
Zipangu Işığı
Özgün Adı
-
ISBN
978-975-468-069-0
Fiyat
4,00 TL
Sayfa Sayısı
144
Ebat
13,5 x 19,5 cm.
Yayınevi
Say Yayınları
Yayın Tarihi
1994
Yazar
Keiko Nonaka
Çevirmen
-
Editör
-
Yayına Hazırlayan
-
Kapak Tasarım
-

Kategoriler : Genel
Etiketler : Zipangu Işığı

Genel

Genel kategorisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.